About the Competition
About the Competition




Competition subject

The subject of the Competition is the development of a landscape architecture concept for the park, embankment, square, and adjacent streets. The concept must include landscape, city-building, planning, form-based, and architectural solutions and meet the demands of the Competition's brief.

Competition goal

The goal of the Competition is to determine the three best landscape architectural concepts for the park that best respond to the demands of the Competition's brief, from which two finalists and one winner of the Competition will be chosen by a ratings-based vote.

Competition subject

The subject of the competition is the development of a landscape architecture concept for the park, embankment, square, and adjacent streets. The concept must include landscape, city-building, planning, form-based, and architectural solutions and meet the demands of the Competition's brief.

Competition goal

The goal of the Competition is to determine the three best landscape architectural concepts for the park that best respond to the demands of the Competition's brief, from which two finalists and one winner of the Competition will be chosen by a ratings-based vote.
Participation in the Competition
Participation in the Competition




The Competition will take place in a single stage. Russian and international landscape designers and architects are invited to participate. As part of the pre-qualification process, applicants will submit applications with information about their companies and experience in creating public spaces. Members of the Jury will select eight competitors from the first stage who will receive a detailed Сompetition's brief for developing landscape architectural concepts.

The winner and two finalists (second and third place, respectively) will be determined by members of the Competition Jury.

The Competition will take place in a single stage. Russian and international landscape designers and architects are invited to participate. As part of the pre-qualification process, applicants will submit applications with information about their companies and experience in creating public spaces. Members of the Jury will select eight competitors from the first stage who will receive a detailed Сompetition's brief for developing landscape architectural concepts.

The winner and two finalists (second and third place, respectively) will be determined by members of the Competition Jury.
Competition schedule
Competition schedule
Launch of open call for expressions of interest
Application submission deadline
First Jury session.
Selection of 8 competitors
Beginning of the Competition.
Development of Competition proposals
Announcement of Competition results at the St. Petersburg International Economic Forum
Second Jury session.
Selection of the winner and two finalists
Submission of Competition proposals
Competition site visit
15 November
15 January
3–4 February
5 February
3–6 June
28–29 May
8 May
17 February
Pre-qualification
Competition
Remuneration
Remuneration
$ 60 000
$ 60 000

the amount of the remuneration to each of the eight competitors in the Competition.

The finalists who take first, second, and third place, respectively, will additionally receive:
$ 50 000

First place
$ 30 000

Second place
$ 20 000

Third place
All amounts are exclusive of VAT.
Documents
Documents
Competition Jury
Competition Jury
Vladimir
Grigoriev
Russia
Chief Architect of St. Petersburg, Chairman of the Committee for Urban Planning and Architecture
Boris
Kirikov
Russia
Architectural historian, Art History PhD, Honored Cultural Worker of Russia
Oleg
Romanov
Russia
Honored Architect of the Russian Federation, President of the St. Petersburg Union of Architects
Sergei
Tchoban
Russia
Member of the Union of Architects of Russia and the Union of Artists of Russia, Member of the Union of German Architects (BDA), Member of the Moscow branch of the International Academy of Architecture and Honorary Member of the Russian Academy of Arts
Elena
Stieglitz
Russia
Landscape architect, Director of Legacy of Baron Stieglitz Foundation, author of the idea and organizer of Imperial Gardens of Russia Festival, Member of the Association of Landscape Architects of Saint Petersburg, Member of the Guardian Council for the Historical Gardens and Parks, Member of the Society for Russian manor house studies
Francesco
Bandarin
Italy
Formerly UNESCO Assistant Director-General for Culture and Professor of Urban Planning and Conservation at the Institute of Architecture of Venice (IUAV). Special Advisor, ICCROM. Senior Advisor, the Aga Khan Trust for Culture
Patrick
Blanc
France
Botanist at the French National Centre for Scientific Research, invented a modern vertical hydroponic garden
Didier
Vancutsem
Germany
Member of the Board of Directors of ISOCARP Institute
Martin
Rein-Cano
Germany
Landscape architect, co-founder and Managing Partner of  Topotek 1
Ken
Smith
USA
Landscape architect, urban planner, founder of Ken Smith Workshop
Stefan
Rotzler
Switzerland
Landscape architect, representative of the International Union of Architects
Lawrence
Barth
Great Britain
Professor of Urbanism at the Graduate School of the Architectural Association, alternate representative of the UIA
Giovanna
Carnevali
Italy
PhD Architect, strategic designer consultant, Executive Director of Urban Planning in NEOM
Irene
Djao-Rakitine
Great Britain
Director at Djao-Rakitine Ltd, Mayor's Design Advocate at Mayor of London
Yuriy Zemtsov
Russia
Active member of the Russian Academy of Architecture and Construction Sciences; Active member of International Academy of Architecture; Honored architect of the Russian Federation; Professor of the Architecture Department of Repin Institute of painting, sculpture and architecture; Laureate of state prize of the Russian SFSR; Laureate of state prize of the Russian Federation; Laurate of prize of the Government of the Russian Federation; Laureate of prize of the Government of Saint Petersburg; Member of the Urban Council under the Government of Saint Petersburg; Member of the Council for the Preservation of Cultural Heritage under the Government of Saint Petersburg; Member of the Board of the St. Petersburg Union of Architects; Director general of Zemtsov, Kondiain And Partners.
Technical Committee
Technical Committee
Boudewijn
Almekinders
Landscape architect, Teacher at Van Hall Larenstein University of Applied Sciences, Teacher at Technische Universiteit Delft, co-founder of OKRA bureau
Darren
Barker
Owner and Director of Barker Langham
Ivan
Tomovic
General Manager of Werner Sobek Moskwa
Johan
Vlug
Landscape architect, urban designer, founder of VLUGP bureau, Leading Lecturer at Van Hall Larenstein University of Applied Sciences
Rawad
Choubassi
Director and Board Member of Systematica
Polina
Agakhanyants
Associate at Institute for the Design of Applied Ecology and Hygiene, Project Coordinator for Public Environmental Impact Assessment and Public Participation at the ECOM Center
Yana
Golubeva
Architect/Urbanist at MLA+ International Design Bureau
Victoria
Kalinina
Deputy Director General, Head of the Department of Transport Infrastructure Development at Stroyproekt Engineering Group
Nadezhda
Kerimova
Landscape architect, Associate Professor at the Saint Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering, lecturer at the Landscape Design Department of the International School of Design (St. Petersburg)
Igor
Pasechnik
General Director and co-owner of Research and Design Institute "Spetsrestavratsiya"
Oleg
Pachenkov
Director at the Center for Applied Research of European University
Ilya
Filimonov
Chief Architect at Interkolumnium, Member of the Committee on Urban Studies, Urban Planning and Architecture of Russian Guild of Managers and Developers, Board Member of the Union of Architects of Saint Petersburg
Margarita
Stieglitz
Professor at the Department of Art Studies of the Saint Petersburg Stieglitz State Academy of Art and Design, Advisor to the Russian Academy of Architecture and Construction Sciences, Board Member of the Union of Architects of Saint Petersburg, Member of the Council of the National Committee of The International Council on Monuments and Sites, Member of the Presidium of St. Petersburg Branch of VOOPIiK (All-Russian Society for the Protection of Monuments of History and Culture), Member of the Council for the Protection of Cultural Heritage under the Government of St. Petersburg
Anna
Katkhanova
Urban Development Policy Advisor to the Chairman of the Committee for Architecture and Urban Development of the Government of St. Petersburg
Yury
Bakey
Director and Chief Urban Developer of the State Research and Planning Center of the Master Plan of St. Petersburg
Vanessa
Propach
Master of Science, Sustainability Consultant at Werner Sobek Green Technologies
Contact us
Contact us
By clicking the button, you agree to the processing of your personal data
and confirm your acceptance of our privacy policy.